Ochrona UV

Filtry UV - jak działa ochrona przeciwsłoneczna i jak wybrać dobry filtr?

14:26



W ankiecie dotyczÄ…cej tematów notek, którÄ… robiÅ‚am przed zaÅ‚ożeniem bloga temat filtrów byÅ‚ relatywnie niepopularny. Jednak w  miarÄ™ jak robiÅ‚o siÄ™ coraz cieplej i sÅ‚oneczniej dostawaÅ‚am coraz wiÄ™cej pytaÅ„ i próśb o wpis na temat filtrów przeciwsÅ‚onecznych. Niestety, w naszej szerokoÅ›ci geograficznej o filtrach myÅ›li siÄ™ najczęściej wyÅ‚Ä…cznie w kontekÅ›cie wakacyjnych wyjazdów, tych zakÅ‚adajÄ…cych dÅ‚ugie godziny spÄ™dzone na plaży lub nad basenem czy podczas górskich wycieczek.

Dla Azjatek zaś jest to podstawowy element codziennej pielęgnacji, bez którego większość nie wychodzi z domu. Popularnością cieszą się nie tylko kremy, ale również parasolki z ochroną anty-UV, kapelusze, ciemne okulary, rękawiczki do prowadzenia auta, daszki, a nawet, w ekstremalnych przypadkach, plażowe facekini.

O hai there. Żródło: npr.org
Nie namawiam do popadania w paranoję, ale jeśli moda na azjatyckie kosmetyki miałaby pozostawić po sobie tylko jeden zwyczaj, postawiłabym właśnie na sumienną ochronę przeciwsłoneczną. Żadna esencja czy serum, dowolna ilość kroków pielęgnacji ani oczyszczania nie jest w stanie zdziałać tyle dobrego dla skóry, co rzetelne osłanianie skóry przed promieniowaniem. No dobrze, ale niby dlaczego?

Jak działa promieniowanie słoneczne i jakie zagrożenia ze sobą niesie?

Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie elektromagnetyczne, obejmujące fale krótsze niż światło widzialne i dłuższe niż promienie rentgenowskie. Interesujące nas promieniowanie słoneczne dzieli się na trzy typy promieni, UVA, UVB i UVC.

UVC, najkrótsze i najsilniejsze z tej trójki na nasze szczęście zostają w większości odfiltrowane w stratosferze i warstwie ozonowej, dlatego nie musimy sobie nimi zaprzątać głowy (chyba, że ktoś planuje zdobywać Mount Everest).

UVB zostaje częściowo odfiltrowane w warstwie ozonowej, promienie te sÄ… silniejsze niż UVA. To UVB jest odpowiedzialne za poparzenia sÅ‚oneczne. Promieniowanie UVB jest mocniejsze latem i na dużych wysokoÅ›ciach, nie przenika przez szyby, odbija siÄ™ od wody czy Å›niegu (dlatego zimÄ… na nartach również można doznać poparzenia sÅ‚onecznego). UVB może uszkadzać DNA, powodujÄ…c nowotowory.

Ryzyko poparzenia słonecznego określa tzw. indeks UV, który jest międzynarodowym standardem mierzącym moc promieni UV w danym miejscu i czasie. Można sprawdzić go na wielu stronach, np. tutaj obecny indeks dla Krakowa. Skala indeksu UV opisuje, czego można się spodziewać. Warto ją sprawdzać przed wyjściem z domu.

UVA stanowi ok. 95-97% promieniowania ultrafioletowego docierajÄ…cego na powierzchniÄ™ ziemi. UVA dociera do gÅ‚Ä™bszych warstw skóry a także przenika przez szyby i chmury. Yael Adler w książce "Skóra. FascynujÄ…ca historia" podaje, że chmury filtrujÄ… zaledwie 15% promieniowania UVA, inne źródÅ‚a podajÄ…, że to jakieÅ› 20%. Bardzo maÅ‚o! A nam zwykle wydaje siÄ™, że w pochmurny dzieÅ„ jesteÅ›my bezpieczni, bo nie grozi nam poparzenie sÅ‚oneczne. Promieniowanie UVA jest jednak odpowiedzialne za wiÄ™kszość posÅ‚onecznych zniszczeÅ„: zmarszczki (aż 80% z nich jest zwykle zwiÄ…zanych z fotostarzeniem!), przebarwienia (spowodowane utlenianiem obecnej w skórze melaniny - a wiÄ™c może również przyczyniać siÄ™ do brÄ…zowienia i opalania skóry), raka skóry. Promieniowanie UVA jest relatywnie staÅ‚e bez wzglÄ™du na porÄ™ roku i pogodÄ™.

Sumienna ochrona przeciwsłoneczna to najtańszy i najbardziej efektywny sposób ochrony skóry przed starzeniem i nowotworami.

Nie jestem w stanie tego dość podkreślić. Żaden krem, serum czy nawet zdrowa dieta (która jest przecież bardzo istotna) nie zagwarantują podobnej różnicy. Bardzo często czyta się o tym, że ten czy tamten składnik kosmetyków może być rakotwórczy, po czym wszyscy zaczynają go ze strachu unikać, podczas, gdy ryzyko może wynosić promile. Unikanie słońca i używanie produktów, które taką ochronę zapewniają zmniejsza ryzyko nawet o 90%. To liczby nie do przecenienia, więc nawet, jeśli niektóre filtry mogą nieść ze sobą jakieś niewielkie ryzyko, dalej zwyczajnie dużo bardziej się opłaca ich używać niż nie używać.

Źródło: Pixabay

No dobrze. To jaki filtr wybrać?

Filtry można podzielić na różne sposoby. Pierwszy dzieli je na filtry UVA i UVB

Moc filtrów UVB mierzy siÄ™ za pomocÄ… SPF (Sun Protection Factor) - faktora ochrony przeciwsÅ‚onecznej. Faktor ten podaje, o ile wydÅ‚użony zostaje czas, po którym nastÄ…piÄ… poparzenia sÅ‚oneczne. JeÅ›li ktoÅ› ma jasnÄ… skórÄ™ (typ II wdg. skali Fitzpatricka) i może spÄ™dzić na sÅ‚oÅ„cu bez poparzeÅ„ 15 minut, SPF 30 teoretycznie wydÅ‚uży ten czas do 450 minut. SPF 15 odfiltruje wszystkie oprócz 1/15 z promieni UVB docierajÄ…cych do skóry. SPF 15 odfiltruje 93.3% promieni UVB, SPF 30 jedynie o 3.3% wiÄ™cej -  96.7%. SPF 60 chroni przed 98.3% promieniowania UVB. Im wiÄ™kszy faktor, tym mniejsza różnica w ochronie. Faktory powyżej SPF 50 zostaÅ‚y kilka lat temu zastÄ…pione opisem "50+",  Å¼eby nie sugerować caÅ‚kowitej i trwajÄ…cej caÅ‚e dnie ochrony, podobnie jak napis "bloker", którego umieszczanie również nie jest już dozwolone. 

Filtry UVA mierzone są, zależnie od kraju pochodzenia, na trzy różne sposoby.

PPD, czyli Persistent Pigment Darkening, to oznaczenie, którego zwykle używamy w Europie. Można je spotkać np. na francuskich filtrach aptecznych. Ekspozycja na promieniowanie UVA jest zmniejszona o liczbÄ™ przedstawionÄ… przez ten faktor, podobnie jak przy SPF: PPD 15 wystawia skórÄ™ na dziaÅ‚anie 1/15 promieni UVA, które dotarÅ‚yby w tym czasie do skóry niechronionej filtrem.

UVA w kółku - drugie z europejskich oznaczeÅ„, gwarantuje ochronÄ™ UVA na poziomie minimum 1/3 podanego faktora SPF.

PA (Protection Grade of UVA) z plusami (w formie PA+++) wystÄ™puje w produktach azjatyckich i koresponduje z oznaczeniem PPD.

  • PA+ to PPD 2 – 4
  • PA++ to PPD 4 – 8
  • PA+++ to PPD 8 – 16
  • PA++++ to PPD 16+

Do niedawna najwyższym dozwolonym oznaczeniem w Korei było PA+++, jednak od tego roku producenci mogą umieszczać także cztery plusy i pojawiło się już trochę produktów z tym oznaczeniem. Niestety, cztery plusy dalej odnoszą się jedynie do enigmatycznego 16+ - które może wynosić równie dobrze 17 jak i 40. Filtry ze stajni L'Oreal, np. te z Serii La Roche Posay Anthelios XL mogą pochwalić się imponującym PPD na poziomie 42.

Bardzo ważne jest jednak to, że wszystkie podane wartoÅ›ci odnoszÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie do filtrów poprawnie aplikowanych. Poprawnie, czyli w iloÅ›ciach, w jakich sÄ… testowane: 2mg/cm2 skóry. JeÅ›li chodzi o skórÄ™ twarzy, daje to ok. 1-1,5 ml, czyli ok. 1/4 Å‚yżeczki, plus drugie tyle na szyjÄ™. Podczas wizyty na plaży na caÅ‚e ciaÅ‚o należy zaaplikować aż 35 ml produktu! Standardowa butelka 100 ml powinna wiÄ™c wystarczyć w zasadzie jednej osobie jedynie na jednÄ… sesjÄ™ nad basenem, albowiem filtry należy reaplikować co dwie-trzy godziny i po każdej wizycie w wodzie. Tymczasem wiele z nas czÄ™sto używa jednej butelki caÅ‚e lato i to w kilka osób, a nierzadko filtr zostaje jeszcze na przyszÅ‚y rok! Ochrona filtrów aplikowanych w tak niewielkich iloÅ›ciach spada na Å‚eb, na szyjÄ™. SPF 30 naÅ‚ożony w 1/4 wymaganej iloÅ›ci może oferować nawet tak niewielkÄ… ochronÄ™ UVB, jak marne SPF 3. Ochrona UVA jest w takim przypadku praktycznie zerowa.

Warto zwizualizować sobie, o jakich iloÅ›ciach mówimy. JeÅ›li chodzi o odmierzanie wÅ‚aÅ›ciwej iloÅ›ci na co dzieÅ„ pomocna jest też metoda dwóch palców. Sprawdzi siÄ™ oczywiÅ›cie znacznie lepiej w przypadku kremów niż mleczek, które mogÄ… wymagać aplikacji w dwóch mniejszych porcjach ze wzglÄ™du na wodnistÄ… konsystencjÄ™.

Jak można siÄ™ domyÅ›lić, naÅ‚ożenie takiej iloÅ›ci pudru lub sprayu graniczy z niemożliwoÅ›ciÄ…. Trudno też wyobrazić sobie efekt, jaki daÅ‚oby naÅ‚ożenie tej iloÅ›ci podkÅ‚adu lub kremu BB. Z tego powodu makijaż nie oferuje skuteczniej ochrony przeciwsÅ‚onecznej. OczywiÅ›cie kiepska ochrona jest zawsze lepsza niż żadna, ale jeÅ›li ktoÅ› myÅ›li o niej poważnie, jedynÄ… skutecznÄ… broniÄ… jest dedykowany krem z filtrem. LepszÄ… ochronÄ™ przed UVB mogÄ… stanowić kremy na dzieÅ„, ponieważ przynajmniej można wysmarować siÄ™ nimi obficie, jednak zwykle zawierajÄ… jedynie dość kiepskie i niestabilne filtry UVB i w zasadzie żadnych filtrów UVA.

Filtr w sprayu może nie oferować dostatecznej ochrony. Źródło: Flickr

Jak rozpoznać stabilne filtry, które chronią przed UVA? Lepsze są filtry chemiczne, czy fizyczne?


Poza podziałem na filtry UVA i UVB filtry można również podzielić ze względu na pochodzenie i działanie.

Filtry fizyczne (mineralne)
Czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Ich dziaÅ‚anie polega na odbijaniu promieniowania UV. Tlenek cynku chroni przed UVA, dwutlenek tytanu tylko częściowo. Oba sÄ… stabilne (choć jeÅ›li nie sÄ… pokryte specjalnÄ… powÅ‚okÄ…, mogÄ… destabilizować filtr chemiczny, Avobenzone) i bezpieczne nawet w produktach dla dzieci, alergików i osób z AZS czy trÄ…dzikiem różowatym. Tak, pojawiajÄ… siÄ™ pewne nieprzyjemne doniesienia na temat dwutlenku tytanu, jednak filtry sÄ… dalej dużo bezpieczniejsze, niż brak filtrów, a filtry fizyczne to najbezpieczniejsze z dostÄ™pnych opcji. Gdzie jest haczyk? Filtry mineralne sÄ… tÄ™pe i ciężko siÄ™ rozsmarowujÄ…, ich maksymalna koncentracja jest ograniczona, bielÄ… i dajÄ… poÅ›wiatÄ™ na zdjÄ™ciach. Producenci mikronizujÄ… je lub używajÄ… nanoczÄ…steczek (które mogÄ… wiÄ…zać siÄ™ z ryzykiem, które nie jest jeszcze dobrze przebadane) aby zminimalizować ten efekt, jednak trudno sprawić, by przestaÅ‚y bielić substancje wykorzystywane w produkcji biaÅ‚ej farby (jako biel cynkowa i tytanowa). Jest to efekt, który nie bÄ™dzie przeszkadzaÅ‚ dzieciom, ale na co dzieÅ„, przy makijażu może być uciążliwy. ZwÅ‚aszcza, że filtry fizyczne sÄ… dość podatne na Å›cieranie i makijaż należy aplikować na nie bardzo ostrożnie. Na sesjÄ™ zdjÄ™ciowÄ… warto wybierać podkÅ‚ady i kremy BB bez filtrów fizycznych, ponieważ taki podkÅ‚ad bÄ™dzie odbijaÅ‚ flesze i da efekt twarzy jaÅ›niejszej od reszty ciaÅ‚a.

Filtry chemiczne (organiczne)
Nazwa ma związek z pochodzeniem substancji, nie ich "eko organic" właściwościami. To bardzo duża grupa, która cały czas się powiększa, w miarę, jak wynajdywane i patentowane są nowe substancje. Większość z nich absorbuje promieniowanie UV, zamieniając je w promieniowanie cieplne, niektóre potrafią jednak je również rozpraszać, jak filtry fizyczne. W miarę jak filtry absorbują promieniowanie, same ulegają degradacji, dlatego konieczna jest reaplikacja. Filtry fotostabilne degradują się dużo wolniej niż te niestabilne, których rozkład jest szybki.

Część filtrów chemicznych zyskało sobie złą sławę jako filtry przenikające. Penetrują one skórę mocno wgłąb i mogą przenikać do krwi, zachowując się jak hormony. Kluczowe jest tu słowo: mogą. Kobiety w ciąży i karmiące oraz małe dzieci raczej powinny ich unikać, jednak dla reszty z nas: filtr jest zawsze lepszy, niż brak filtra. Niektóre z nich pojawiają się dosłownie wszędzie, również w filtrach aptecznych i tych z górnej półki. Znalezienie produktu oferującego solidną ochronę, który będzie mało uciążliwy w codziennym stosowaniu, da się nałożyć w wymaganej ilości, będzie współgrał z makijażem i nie wywoła skutków ubocznych i tak nie jest prostą sztuką, więc jeśli masz filtr, który lubisz i którego codziennie używasz, a jego jedynym minusem są filtry przenikające, używaj go dalej.

Dla tych, którzy chcieliby ich unikać, filtry przenikające to:
  • Etylhexyl Methoxycinnamate
  • Oxybenzone
  • Homosalate
  • 4- Methylbenzylidene Camphor
  • Octyl Dimethyl PABA
Istnieje jednak wiele Å›wietnych filtrów chemicznych, oferujÄ…cych solidny SPF i bardzo wysokÄ… ochronÄ™ przed UVA. Mamy to szczęście, że w Europie dozwolone sÄ… wszystkie z nich, w przeciwieÅ„stwie do USA, gdzie FDA wielu z nich nadal nie dopuÅ›ciÅ‚o. Poniżej kilka popularnych filtrów chemicznych, lepszych i gorszych, które można spotkać zarówno w europejskich jak i azjatyckich kosmetykach:

Tinosorb S (Bis-ethyl-hexyloxyphenol methoxyphenyl triazine)
Absorbuje promieniowanie UVA i UVB, bardzo fotostabilny, nie penetruje wgłąb skóry, stabilizuje również mniej stabilne filtry jak Avobenzone, rozpuszczalny w tłuszczach.

Tinosorb M (Methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutyl-phenol)
Absorbuje i odbija promienie UVA i UVB, fotostabilny, stabilizuje inne filtry, niskie ryzyko podrażnień, słabo rozpuszczalny zarówno w wodzie jak i w tłuszczach.

Mexoryl XL (Drometrizole trisiloxane)
Filtr UVA, nie penetruje skóry, stabilny, rozpuszczalny w tłuszczach, zwykle w parze z Mexorylem SX, również filtrem UVA. Opatentowany przez L'Oreal i obecny w ich filtrach (LRP, Bioderma, Vichy).

Uvinul A Plus (Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate)
Filtr UVA, stabilny, kompatybilny z wieloma innymi filtrami, oferuje pewnÄ… ochronÄ™ przed wolnymi rodnikami.

Avobenzone (Parsol 1789, Butyl methoxydibenzoylmethane)
Filtr UVA (niepełne spektrum), bardzo niestabilny, wymaga stabilizowania innymi filtrami, destabilizuje go światło słoneczne, Octinoxate, tlenki żelaza (powszechne w podkładach i kremach BB), talk, mika, tlenek cynku i dwutlenek tytanu bez otoczek. Rozpuszczalny w tłuszczach.

Octinoxate (ethylhexyl methoxycinnamate, octyl methoxycinnamate)
Filtr UVB, przenikający, nierozpuszczalny w wodzie, niestabilny - dość szybko degradowalny pod wpływem promieni słonecznych. Popularny w zwykłych kremach na dzień.

Octocrylene
Filtr UVB i częściowo UVA, rozpuszczalny w tłuszczach, stabilny, stabilizuje inne filtry, ale może zwiększać ilość wolnych rodników w skórze (źródło).

Patrząc na powyższą listę raczej nie ma się co dziwić, że filtry często zostawiają tłustą warstwę i zwiększają świecenie skóry: większość z nich jest po prostu rozpuszczalna w tłuszczach i wymaga tłustej bazy. Producenci starają się jak mogą, by zmniejszyć ten efekt, dodając substancje mające zapobiec tłustości, jak krzemionka (silica) lub alkohol (etanol lub denaturat). Suchej lub wrażliwej cerze takie dodatki mogą się nie spodobać. W azjatyckich kremach z filtrem można też spotkać substancje pielęgnujące, jak kwas hialuronowy, różne ekstrakty czy niacynamid, jednak ich rola w produkcie takim jak filtr jest drugorzędna - filtr powinien przede wszystkim skutecznie chronić, nie robiąc przy tym krzywdy. Wyjątkiem są antyoksydanty, jak witaminy C i E czy zielona herbata.

Źródło: Pixabay

Wpływ antyoksydantów na ochronę przeciwsłoneczną

Liczne badania potwierdzajÄ… pozytywny wpÅ‚yw antyoksydantów na ochronÄ™ przeciwsÅ‚onecznÄ…. Antyoksydanty to substancje, które  neutralizujÄ… wolne rodniki i zapobiegajÄ… niszczeniu przez nie komórek organizmu. Atomy tlenu majÄ… na swojej orbicie parzystÄ… liczbÄ™ elektronów. JeÅ›li jeden z nich siÄ™ "zgubi", atom tlenu intensywnie zaczyna poszukiwać zastÄ™pstwa. JeÅ›li spotka kompletnÄ… czÄ…steczkÄ™, "wyrywa" jeden z jej atomów. Taka czÄ…steczka również zmienia siÄ™ w wolny rodnik szukajÄ…cy elektronu do pary i historia siÄ™ powtarza. Ten proces jest potrzebny w organizmie, żeby np. neutralizować biaÅ‚ka atakujÄ…cych nas wirusów. JeÅ›li jednak atakowane sÄ… lipidy w barierze skóry, ta zostaje uszkodzona i nie chroni już tak dobrze. JeÅ›li ofiarÄ… padnÄ… biaÅ‚ka elastyny i kolegenu, skóra szybciej siÄ™ starzeje i powstajÄ… zmarszczki. Uszkodzenie kwasów nukleinowych może powodować nowotwory. Antyoksydanty zapobiegajÄ… tym grabieżczym zapÄ™dom, oferujÄ…c wolnemu rodnikowi jeden ze swoich elektronów, zanim ten zaatakuje nasze tkanki.

Duża część wolnych rodników powstaje w wyniku ekspozycji na słońce. Wpływ mają również zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów czy nawet aktywność fizyczna (z której nie należy z tego powodu rezygnować!).

Serum z wit. C, E i kwasem ferulowym będzie jednak doskonałym dodatkiem do filtra UV. Kwas askorbinowy nie uwrażliwia skóry na słońce jak kwasy AHA i może być bezpiecznie stosowany na dzień, jednak niskie pH i potencjalne właściwości złuszczające sprawiają, że warto stosować go razem z filtrem, nie zamiast. Oczywiście mam nadzieję, że na tym etapie lektury wszyscy i tak są już przekonani do tego, by stosować go codziennie przez cały rok :)

Przez cały rok? A co z witaminą D?

Większość osób w naszej szerokości geograficznej ma deficyty witaminy D, bez względu na zamiłowanie do słońca i tłustych ryb morskich. Eksperci, zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy suplementów spierają się i będą spierać o konkretne dawki oraz okresy stosowania. Ja osobiście biorę 2000 j.m. przez cały rok i w ostatnich badaniach jej poziom miałam w normie - ku zdziwieniu pani doktor. Jeśli komuś jednak zależy na pobudzeniu naturalnej produkcji tej witaminy w swojej skórze, Yael Adler zaleca chronić skórę twarzy, bo ta i tak bombardowana jest promieniowaniem przez całe życie, a na słońce wystawić zwykle mniej eksponowane części ciała: brzuch lub pupę. Nawet bardzo starzy ludzie rzadko mają zmarszczki na pośladkach, co zawdzięczają właśnie między innymi temu, że słońce dociera w te rejony bardzo sporadycznie.

Naturalne oleje jako ochrona anty-UV i domowe przepisy na filtry

W krÄ™gach pielÄ™gnacji naturalnej czÄ™sto pojawiajÄ… siÄ™ wzmianki o przeciwsÅ‚onecznych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach oleju z pestek malin, z marchwi czy z awokado. PodkreÅ›lane jest ich naturalne pochodzenie i bezpieczeÅ„stwo. Oleje nie oferujÄ… jednak stabilnej ochrony przeciwsÅ‚onecznej. Ochrona, jakÄ… mogÄ… dać to w najlepszym wypadku SPF ok. 4, pod warunkiem, że olej nie wchÅ‚onie siÄ™ w skórÄ™ bez Å›ladu. OczywiÅ›cie ochrona przed UVA jest w zasadzie zerowa. JeÅ›li chodzi o picie soku z marchewki, faktycznie może minimalnie podnieść obronÄ™ skóry przed poparzeniem sÅ‚onecznym, ale nie można polegać jedynie na nim i solidny filtr dalej jest niezbÄ™dny. OczywiÅ›cie beta-karoten jako prekursor witaminy A niesie wiele innych benefitów dla skóry i caÅ‚ego organizmu i warto dbać o jego obfitość w diecie.

TrafiÅ‚am również na różne przepisy na stworzenie swojego filtra w domu. FormuÅ‚owanie produktu z bezpiecznymi i stabilnymi filtrami to nieÅ‚atwa sprawa, nie mówiÄ…c już o testowaniu efektywnoÅ›ci takiej formuÅ‚y. Nie bez powodu sklepy oferujÄ…ce produkty do DIY nie oferujÄ… filtrów: stworzenie stabilnego i bezpiecznego filtra w domu przekracza możliwoÅ›ci fana naturalnej kosmetyki. Nie daj siÄ™ skusić prostotÄ… przepisów typu "wymieszaj olej kokosowy, masÅ‚o shea i tlenek cynku; domowy, naturalny filtr gotowy, bez caÅ‚ej tej wstrÄ™tnej chemii".JeÅ›li zależy Ci na 100% naturalnych skÅ‚adnikach, lepiej wybrać ekologiczny filtr na bazie tlenku cynku dostÄ™pny w sklepie (np. z Mad Hippie lub Juice Beauty). WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci organoleptyczne takiego filtra bÄ™dÄ… gorsze niż filtrów chemicznych (należy liczyć siÄ™ z bieleniem i tÄ™pÄ… lub tÅ‚ustÄ… konsystencjÄ…), ale zyskasz pewnÄ… ochronÄ™ i produkt zgodny z Twoimi przekonaniami.

Zgadnijcie, który filtr był moim ulubionym w ostatnich latach.

Wybór filtra to sztuka kompromisu 

Samemu trzeba zbalansować oferowane możliwoÅ›ci i wÅ‚asne wymagania. Czy chcÄ™ filtr o niższym faktorze lub z trochÄ™ gorszymi filtrami, ale za to taki, którego używam z przyjemnoÅ›ciÄ… (lub przynajmniej bez obrzydzenia) i nie migam siÄ™ od jego codziennego stosowania? Czy raczej zależy mi na jak najwyższym SPF i PPD na lato i jestem gotowa znieść trochÄ™ bielenia lub lekki film na skórze? Czy chcÄ™ jak najlepszej ochrony i bÄ™dÄ™ codziennie reaplikować filtr co dwie godziny, czy raczej wolÄ™ po prostu zrobić tyle, ile mogÄ™ na co dzieÅ„ bez podporzÄ…dkowywania swojego życia ochronie przeciwsÅ‚onecznej? Niekiedy nasza skóra dokonuje takiego wyboru za nas i po prostu źle znosi filtry chemiczne lub odwrotnie, każda próba stosowania filtrów fizycznych koÅ„czy siÄ™ wysypem niespodzianek. Czasem taki efekt powodujÄ… substancje towarzyszÄ…ce filtrom - emolienty jak alkohole tÅ‚uszczowe lub np. tokoferol (wit. E). Może siÄ™ okazać, że jakieÅ› filtry znajdujÄ… siÄ™ w efekcie poza zasiÄ™giem, faktyczny wybór jest niewielki i zamiast na opcjÄ™ najlepszÄ… trzeba zdecydować siÄ™ na opcjÄ™ najmniej "zÅ‚Ä…". Na pewno warto jednak szukać filtra, z którym bÄ™dzie nam siÄ™ dobrze żyÅ‚o, bo systematyczność jest w tym temacie bardzo cenna.

Dla tych, którzy chcieliby szerzej eksplorować temat, rozwiniÄ™cie zagadnieÅ„ poruszonych w poÅ›cie:

  1.  Dlaczego oleje nie chroniÄ… przez promieniowaniem UV
  2.  Filtry przenikajÄ…ce
  3.  Obszerna lista filtrów UVA i UVB
  4.  Aplikacja filtrów - teoria a praktyka
  5.  Jak dużo filtrów aplikować?
  6.  Wszystko o filtrach - rola antyoksydantów
  7. Czy wyższy faktor oferuje lepszą ochronę?